driving school jan duspiva tradition and fairness
Relaxed driving with
Many years of experience

We are not trying to “mass produce” driving licenses with a huge fleet of vehicles and dozens of instructors. Due to our many years of experience, we can offer and guarantee a personal approach, stress-free courses, but also a professional and qualified approach to training.

Our goal

Our goal is not only to prepare you for passing the driving exam and completing the course, but first and foremost, to teach you to drive, and be able to be confident and independent on the street.

Upon starting the course, we try to get you as soon as possible to the practical part of driving and we respect your time schedule. You won’t be stuck on the waiting list with us!

Our services
DRIVING CATEGORIES
CATEGORY AM

Motor vehicles with a design speed not exceeding 45 km/h and an engine capacity not exceeding 50 cm3
(or with power up to 4 kW).

Minimum age: 15 years old.

9 900 Kč
CATEGORY A1

Motorcycles with a power not exceeding 11 kW, with a power/weight ratio not exceeding 0.1 kW/kg and with a capacity not exceeding 125 cm3.

Minimum age: 16 years old.

9 900 Kč
CATEGORY A2

Motorcycles with an engine power not exceeding 35 kW and with a power/weight ratio
not more than 0,2 kW/kg.

Minimum age: 18 years old.

11 900 Kč
4 900 Kč
For upgrading from A1 to A2
CATEGORY A

Motorcycles for driving categories above AM, A1 and A2.

Minimum age: 24 years old. Eligible for 20+ year olds only in the case of having an A2 category for at least 2 years.

11 900 Kč
4 900 Kč
For upgrading from A2 to A
CATEGORY B

Motor vehicles up to 3.5 t.

Minimum age: 18 years old.

15 900 Kč
12 900 Kč

If you’re from or live near Toužim

CATEGORY EXTENSION B+E

Vehicles consisting of a category B vehicle
and a trailer with a maximum authorized mass of over 750 kg but not exceeding 3 500 kg.

Minimum age: 18 years old.

6 500 Kč
4 500 Kč

Extension B96 (vehicles up to 4,250 Kg)

There are two forms required for signing up to our driving school. One of them is a Driving License Medical Report Form (filled by your general practitioner in the Czech Republic) and the other is the Application for admission itself. You can click on the links to download the forms, which you must print from both sides.
Why choose us
We are a driving school with a long tradition. We have been here for you for more than 30 years. We provide comprehensive services in the field of obtaining a driver’s license for groups AM, A1, A2, A, B, B+E.
01.
Professionalism
Thanks to the fact that we are not a “factory for driving licenses” with many vehicles and instructors, we can offer you and guarantee a personal and stress-free atmosphere, but at the same time a professional and experienced approach to training.
02.
Responsibility

Our goal is not only to prepare and lead you to a successful completion of the course in the form of a final exam and obtaining a driver’s license, but above all to be able to drive!

03.
Flexibility

We drive mainly in Karlovy Vary and the surrounding area, though many of our students are from smaller towns in the region (Sokolov, Toužim, Ostrov, Teplá, Žlutice, Bečov, etc.).

30
years of experience
We have been active for more than 30 years. Our driving school has a long tradition and many successful graduates.
Don't hesitate to contact us!
+420 608 219 097
Jan Duspiva
Testimonials
Reviews from our students
Vojta Beer

Přátelský, ale profesionální přístup. Skvělá domluva. Určitě doporučuji!

Barbora Seifertová

Nejlepší z nejlepších 😊 Do měsíce autoškola hotová s tím nejlepším učitelem kterého sem si mohla přát. Perfektni profesionální přístup. Moc děkuji ještě jednou 😊 😊

Otas Šik

Přátelský přístup a uvolněná atmosfréra 🤩 ale na druhou stranu profesionální přístup! Dávám 10/10 a 100% doporučuji.

Mary Miron

Pan Duspiva je moc profesionální a hodný. Moc rychle mi pomohl pochopit to, co nemohla jsem pochopit s minulým učitelem v jiné autoškole a opravit chyby. Udělala jsem řidičák s Panem Duspivem. Moc doporučuji 👍🏻

Michael Angrešt Ange

Vše jak má být. Mužů doporučit.

Katerina Novakova
Nejlepší učitel, skvělý přístup k žákům autoskoly, klidný, vše vysvětlí, poradí.
Kdo hledáte autoškolu tak tuhle doporučuji všem.
MOC DĚKUJI
Natálie Sládková

Musím říct, že jsem s touto autoškolou byla nadmíru spokojená. Do této autoškoly jsem přešla po předchozí velice špatné zkušenosti s autoškolou v Ostrově, kde mě toho moc nenaučili. Pan Duspiva mi vše ochotně ukázal a naučil mě to, co jsem neuměla. Díky němu jsem úspěšně získala svůj řidičský průkaz. Je to velice milý a přátelský člověk. Vřele všem doporučuji.

Vojta Hodl

skvěle zkušenosti a výborný instruktor, mohu doporučit. 😊 a hlavně pan Duspiva je velice přátelský a klidný za jaké koliv situace a hlavně ma srdce na správném místě a nervy nemá vůbec ač se mu divím, že zrovna, semnou je neměl. 😁

Kateřinka Vozábová

Nejlepší autoškola ze všech!!!! Lidský přístup za všech okolností. Pan učitel největší sympaťák. No prostě profik na pravém místě!!!! Moc děkuji za skvělou přípravu jste nejlepší

Marienka Nebusova

Když Autoškola tak jedine u Honzy, skvělej přístup až k uspešnému ukončení zkoušky 🙂 doporučuji všem který se bojí autoškoly, v týhle Autoškole to všechno z vás spadne 🙂

Veronika Vágnerová

Mohu jen doporučit! Super přístup, vše v naprostém pořádku 😊 Veliká spokojenost. Instruktor Honza je velmi ochotný, vždy vše v klidu vysvětlil, věnoval se na 110% 😊 Přátelská atmosféra po celou dobu autoškoly. Žádný řev, když jsem udělala něco špatně, vše v klidu a v pohodě 😊 Opravdu veliká spokojenost a všem tuto autoškolu rozhodně doporučuji!

Štěpánka Klimajová

Na učiteli autoškoly dost záleží. Bud budete mit strach ridit protoze na vas bude učitel v jednom kuse stekat, nebo vam bude nekdo dodávat sebevědomí a bude vas chválit a vy se budete těšit na dalsi jízdu. Ja mela to stesti, ze me učil pan Libor Kele, který je neuvěřitelný pohodar a zaroven mate respekt, coz je nejlepsi kombinace. Věřím, že pan Duspiva je taky vyborny učitel a jestli jeste nevite kde vam vyjdou vstříc a naučí vas výborně ridit, tak je to presne v téhle autoškole.

Ondra Strycharski
Tato Autoškola je opravdu výborná.
Pan Honza Duspiva je pohodový člověk, chová se přátelsky a se vším poradí a pomůže. Mohu jedině doporučit, lepší výcvik skupiny A2 jsem si ani nemohl přát. Přeji této autoškole hodně štěstí a spoustu studentů, protože si to zaslouží 🙂
Gallery
Photos of our vehicles

Work hours

Monday – Friday: 8:00 – 16:30 h. (You can call us until 19:00 h.)
Saturday and Sunday only after mutual agreement.

Contact

Pivovarská 94, Toužim 364 01
+420 608 219 097 – JAN DUSPIVA
honza@autoskola-duspiva.cz

School-room

Moskevska 48, Karlovy Vary 360 01 – Every saturday at 17:00 h.
Pivovarská 94, Toužim 364 01 – Every monday at 15:30 h.